Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi

Firma Hakkında

Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?
Yeni nesil ehliyet alma şartları nelerdir? Hangi şartları tamamlamalı, hangi belgeleri toplamanız gerekir? Gibi tüm sorularınızı cevaplayacağız. Ehliyet için hangi şartları yerine getirmelisiniz. Tüm soruların cevaplarını bu yazı dizimizde bulabilirsiniz. Ehliyet sınıfları yeni değişen ehliyet yasasına göre 17 adete çıkarıldı. Her ehliyet için istenen şartlar ve koşullar yeniden belirlendi. C1 ehliyeti almak için B ehliyeti alma gibi bir takım şartları taşımanız gerekir. A ehliyetine sahip olmak için en az 20 yaşında olmanız gerekir.

1-YAŞ SINIRI: Ehliyette aranan ilk şartlardan birisi yaş sınırıdır. M ehliyeti almak için 16 yaşından büyük olmanız gerekir. B1, A1 gibi 7 çeşit ehliyet için 18 yaş sınırı vardır. En yüksek yaş sınırı ise D ve DE ehliyet türlerinde istenir. A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetleri alabilmek için 18 yaş sınırını aşmanız gerekir. D ve DE sınıfı ehliyetleri alabilmek için ise 24 yaşını doldurmanız gerekir.

2-DENEYİM: Ehliyet çeşitlerinden bazılarını alırken sizden deneyim istenir. C ehliyete sahip olmak için kişinin B ehliyetine sahip olması gerekir. Her ehliyet türü kendi içinde bazı deneyimler ister. BE ehliyeti almak için B ehliyete, C1- C- D1- D ehliyetlerini akmak için en az B ehliyetine, C1E ehliyeti almak için C1 ehliyete, CE ehliyeti almak için C ehliyetine, D1E ehliyeti almak için D1 ehliyetine, DE ehliyetini almak için D ehliyetine ahip olmanız gerekir. A sınıfı ehliyet almak için en az 2 yıllık A2 ehliyete sahip olmanız gerekir.

3-SAĞLIK RAPORU: Aile hekiminden, sağlık ocaklarından, devlet hastanelerinden ve özel hastanelerden sürücü belgesi almak için sağlık raporu almanız gerekir.

4-SABIKA RAPORU: Ehliyet alacak kişiden sabıka kaydı istenir. Sabıka kaydını e- devlet üzerinden alabilirsiniz. Sabıkanız da Kara yolları Trafik Yönetmeliğine göre suç olan cezalar yer alıyorsa ehliyet sahibi olamazsınız. Ateşli silahlar ve bıçakçılık ile diğer aletler hakkında kanunun 12. maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında yer alan suçları işlemiş olanlar ehliyet sahibi olamaz.

5-SINAV ŞARTI: Ehliyet almak için yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olmanız gerekir. Ehliyet yazılı sınavından 70 puan almanız gerekir. Yazılı sınavı geçmeden direksiyon sınavına alınmazsınız.

6-EĞİTİM ŞARTI: Eski ehliyetlerde F, G, H sınıfı için ilkokul eğitimi, A1, A2, B, C, D ve E sınıfları için en az ortaokul mezunu olmanız gerekir. Değişen ehliyet sisteminde eğitim seviyesi için tüm ehliyet sınıfları için ilkokul yeterlidir. Ehliyet alırken mutlaka diplomanızı vermelisiniz.

Kampanya & İlanlar

Henüz bir ilan eklenmemiş

Firma Haberleri

Henüz bir haber eklenmemiş

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜRÜNLERİMİZ

Henüz bir ürün eklenmemiş

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.