Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl alınır?

01.07.2021
622

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Alma İşlemleri
2016 yılında yeni ehliyet alma yönetmeliği değişti. Değişen şartlar ve koşullardan birisi de sağlık raporu konusudur. 2016 yönetmeliğine göre sağlık rapor alma işlemleri şu şekilde düzenlendi:

1- Ehliyet İçin Sağlık Raporunu Nereden Alabilirim?

Ehliyet için sağlık raporunu hastanelerden, ve sağlık kuruluşlarından alabilirsiniz. Eğitim ve araştırma hastanelerde, resmi kurumlarda üniversiteye bağlı eğitim araştırma ve tıp fakültelerinden alabilirsiiz. Aile sağlık merkezlerinden, sağlık ocaklarından aile hekimlerinden alabilirsiniz. Özel hastane ve kliniklerden alınan sağlık raporları da geçerlidir. Özel polikinliklerde uzman hekimlerden de sağlık raporu alınabilir.

2- Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Almak Zorunda Mıyım?

Ehliyet sistemi değişmeden önce de ehliyet almak için sağlık raporu alma şartı vardı. Sürücü belgesi almak istiyorsanız mutlaka araç kullanmaya engel bir durumunuz olmadığını gösteren sağlık raporunu almalısınız. Aksi taktirde başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır.

3- Sağlık Raporu Alma Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporunu Sağlık bakanlığna bağlı devlet hastanelerinde hekim raporu için 50 TL, Sağlık kurulu raporu içinse 200 lira ödemeniz gerekir. Eğitim ve araştırma hastaneleri ile tıp fakültelerinde hekim raporu 75 lira, sağlık kurulu raporu içinse 300 lira ödemeniz gerekir. Özel hastanelerde ise bu maliyet 50 lira ile 250 lira arasında değişir.

4- Sağlık Raporu Zeka Testi Uygulaması

Sağlık raporu almak isteyen kişilere 5 ayrı branştan oluşan uzman ekipten oluşan kuruldan geçerek rapor alınır. Kurul kişinin durumu ile ilgili dilerse ek tetkikler talep edebilir. Ek tetkikler için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Bu gönderiyi derecelendir!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.