Ehliyet Sınavına Girecekler için Tavsiyeler

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi

Firma Hakkında

Her yıl binlerce sürücü adayı ehliyet sınavında ter döker. Yeteri kadar özen göstermeden sınava hazırlananlar genelde sınavdan başarısız olmaktadır. Araç kullanmayı ve trafik kurallarını bilseniz bile ehliyet almak için mutlaka sürücü kursuna kayıt olmalısınız. Sürücü kurslarında trafik, ilkyardım ve motor derslerini müfredata uygun şekilde alırsınız. Sınavı kazanmak iyi bir sürücü olduğunuz anlamına gelmez. Araba sürmeyi iyi öğrenmeden direksiyon başına oturmak hem kendi hemde trafikte yer alan kişilerin hayatını tehlikeye atar. Eğitime gerekli önemi verip bilinçli bir sürücü olmaya özen göstermelisiniz.

Ehliyet sınavına hazırlanacak olanlar için uzman ekibimiz bir dizi tavsiye hazırladı. Bu tavsiyelere uyarak siz de iyi bir sürücü olabilirsiniz. Uzman ekibimizin hazırladığı tavsiyeler şunlardır:

1- GÖRSEL HAFIZANIZI KULLANIN: Teorik sınava hazırlanırken kendinize belli bir çalışma takvimi belirleyin. 3 derse aynı anda çalışmak kafanızı karıştırır. Sınavlara hazırlanırken derslere tek tek çalışın. Kursa gitmeyecekseniz yardımcı kitaplardan sınava hazırlanın. Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözün. Sınavda soru çeşidi fazla değildir. Bu yüzden geçmiş yıllarda çıkan soruları çözmek size sınavda başarı sağlar. Sürücü adaylarının en çok zorlandığı ders motor dersidir. Amortisör, volan, diferansiyel, alternatör, distribütör kelimelerini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Tanıdığınız birisinden yardım alarak bu parçaların neler olduğunu aracın üzerinde görün. Böylece bu parçalar kafanızda soyut bir şekilde değil somut bir şekilde yerleşmiş olur. Motor derslerinde görsel hafızanızı aktif olarak kullanmalısınız.

2- SINAV SİSTEMİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ TAKİP EDİN:

Ehliyet sınav sistemi 2017 yılında değişiklik yapılarak e-sınav sistemine geçildi. İl ve ilçelerde sınırlı kontenjanlar ile e-sınav uygulaması yapıldı. Normal teorik sınavlarda 60 dakika süre verilirken e-sınav sisteminde bu süre 45 dakikaya indirildi. Normal sınavda olduğu gibi e-sınav sisteminde de bir sürücü adayının 4 defa sınava girme hakkı vardır. 4 defa sınava girdiği halde başarısız olan kişinin dosyası silinir kursa yeniden kayıt olup gerekli eğitimleri yeniden alması gerekir. E-sınavda başarısız olan birisi normal sınava geçiş hakkı bulunmaz. Normal sınavdan başarısız olan birisi e-sınav sistemine geçiş talebinde bulunabilir.

3- TRAFİK İŞARETLERİNE ÖNEM VERİN: Trafik işaret ve levhalarının ne anlama geldiğini iyi bilmeniz, bu levhalara trafikte uymanız gerekir. En çok karıştırılan trafik işaretlerinin üzerinde daha fazla durmalısınız. Trafik işaretleri bizim can ve mal güvenliğimiz için konulduğunu unutmayın. Tarfik polisi görmüyor diyerek geçilmemesi gereken yerden geçmek hem kendi hemde trafikte diğer bireylerin hayatını tehlikeye atar.

4- DİREKSİYON SINAVINDA DİKKATLİ OLUN: Araca bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerini takmak olsun. Lambaları kontrol edin. El freni çekiliyse indirmeyi unutmayın. Arabayı uygun fitese alarak yavaş ve rahat bir kalkış sergileyin. Dur kalkları yumuşak yapıp frene sert basmayın. Sert iniş ve kalkışlar direksiyon sınavından kalmanıza neden olur. Aracı çalıştırdıktan sonra dikiz aynasını ve yan aynaları kendinize göre ayarlayın. Tüm bunları yapmak dikkatli bir sürücü adayı olduğunuzu gösterir sınav komisyonunun taktirini kazanmış olursunuz.

5- BİLİNÇLİ SÜRÜCÜ OLMAYA ÖZEN GÖSTERİN: Sınavı başarı ile geçtikten sonra ilk 2 yıl stajyer sürücü olacaksınız. Trafiğe çıkmadan önce aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmayı ihmal etmeyin. Trafik sigortası ile aracınıza zarar vereceği üçüncü kişilerin maddi zararlarını güvence altına almış olursunuz. Kasko sigortası ile aracınızın, sizin ve yolcularınızın maddi zararlarını güvence altına almış olursunuz.

Kampanya & İlanlar

Henüz bir ilan eklenmemiş

Firma Haberleri

Henüz bir haber eklenmemiş

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜRÜNLERİMİZ

Henüz bir ürün eklenmemiş

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.