Ehliyet yenileme ve gerekli belgeler nasıl yapılır?

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi

Firma Hakkında

Ehliyet yenileme işlemleri nasıl yapılır?
Ehliyet yenileme işlemleri geçmişte Emniyet genel müdürlüğünde yapılırken yapılan son değişiklikle birlikte nüfus müdürlüğünden yapılmaya başlandı. Eski ehliyetini yeni tip çipli ehliyetlerle yenilemek isteyen kişiler şu belgeleri tamamlaması gerekir:

1- Eski ehliyet belgeniz

2- Kimlik belgeniz (Nüfus cüzdanı ya da pasaport)

3- Sürücünün sağlıklı olduğuna dair belge (Sağlık kuruluşundan alınan sağlık raporu)

4- 2 adet biometrik resim

5- Nüfus müdürlüğüne parmak izi örneğini vermelisiniz.

6- Sürücü belgesi değişim bedeli 15 lira bankaya yatırıldığına dair belge

7- Kan gurubunu belirten belge

Ehliyet Yenileme Ücretleri
Ehliyet yeileme ücreti 2018 yılı itibari ile 15 liradır. 15 lirayı bankaya yatırıp ödeme yaptığınıza dair belgeyi almalısınız. Bu dekontu ehliyet yenileme başvurusu yaparken nüfus dairesinde çalışan memura vermelisiniz.

Ehliyet Sağlık Rapor Nasıl Alınır?

Ehliyet sağlık raporunu sağlık ocakları, hastaneler ve araştırma hastanelerinden temin edebilirsiniz. 3 farklı kurumda sağlık raporu için sizden ücret talep eder. Aile hekimleri ve sağlık ocaklarından bu belgeyi ücret ödemeden alabilirsiniz. Eğitim Araştırma Hastanelerinde tek hekim raporu 75 lira, Sağlık Kurulu Raporu ise 300 liradır. Devlet Hastanelerinde tek hekim 50 lira, kurul içinse 200 lira ödemelisiniz.

Ehliyet Yenileme Nereden ve Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi çıkartmak ya da yenilemek isteyen kişiler 2018 Nisan ayından sonra nüfus müdürlüklerinden ehliyet randevusu almak zorundadır.

Sürücü Belgesi (Ehliyet) Nedir?

Sürücü belgesi halk arasında ehliyet olarak adlandıırlır. Otomobil, kamyon, traktör gibi motorlu araçların kullanılmasını sağlayan trafikçe verilen yeterlilik belgesidir. Bu belgeyi almadan önce mutlaka sürücü kursuna kayıt olmalısınız. Kurs sonunda yazılı ve uygulamalı sınava girmelisiniz. Yazılı sınavda size sorulan 50 sorudan 35 tanesini doğru cevaplayıp direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsınız. Sınavlarda başarılı olanlar ehliyet almaya hak kazanır.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet yenileme için ilk olarak randevu almalısınız. E-randevu sitesi üzerinden nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü randevu sistemine giriş yapmalısınız. Karşınıza çıkan ana sayfa ekranında randevu al butonuna tıklayarak randevu alabilirsiniz. Randevuyu ilk defa ehliyet alanlar ve ehliyetini yenilemek isteyenler alabilir. Randevu alırken sizden tck kimlik numaranızın yanı sıra kimlik bilgileriniz istenir. Randevu işleminden sonra size email adresinize onay maili gelir. Bu maili onayladığınız taktirde randevu alma işlemi başarı ile sonuçlanmış olur.

Kampanya & İlanlar

Henüz bir ilan eklenmemiş

Firma Haberleri

Henüz bir haber eklenmemiş

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜRÜNLERİMİZ

Henüz bir ürün eklenmemiş

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.